názov: Rodinný dvojdom
návrh: 2017
status: vo výstavbe
veľkosť: 2x 130 m2
miesto: Bolešov
architekt: Ing. arch. Martin Bútora

Pozemok pre uvažovanú výstavbu rodinného dvojdomu sa nachádza v novovznikajúcej obytnej štruktúre v okrajovej časti obce Bolešov. Terén pozemku je rovinatý, bez výrazných výškových prevýšení, prístupný je z miestnej asfaltovej komunikácie K Váhu. Pôdorysne je pozemok v tvare približne lichobežníka.

 

Rodinný dvojdom je umiestnený pozdĺž severozápadnej hranice pozemku. Osadenie domu vychádza z okolitej zástavby, tvaru parcely a orientácie k svetovým stranám. Navrhované umiestnenie vytvára na pozemku predpolie pred domami na parkovanie obyvateľov a návštev a chránený intímny priestor záhrady. Prístup a vjazd na pozemok je riešený priamo z miestnej obslužnej komunikácie.

 

Rodinný dvojdom pozostáva z dvoch identických domov. Domy sú v napojení posunuté, čo vytvára nielen optimálne využitie pozemku ale aj celkovú dynamiku hmotovej kompozície. Každý rodinný dom je navrhnutý pre potreby 4-5 člennej rodiny a je riešený ako poschodový objekt. Dôraz v návrhu bol kladený nielen na kvalitu vnútorných priestorov, ale aj na ich dostatočnú plošnú výmeru. Miestnosti s obytnou funkciou sú situované prevažne na južnú a východnú stranu s výhľadom do záhrady a okolitej krajiny tak, aby dosahovali čo najlepšie preslnenie v dopoludňajších hodinách dňa. Zázemie domu a schodisko je umiestnené na severnú stranu a v rámci domu tak, aby tieto miestnosti logicky nadväzovali na obytný priestor domu.

 

Hlavnou myšlienkou konceptu domu je snaha o prepojenie interiéru a exteriéru – človeka a vonkajšieho prostredia, ktoré je najväčšou hodnotou bývania v rodinnom dome. Toto sa dosahuje kompozíciou priestorov, ale najmä okennými otvormi s dostatočnou mierou zasklenia. Rodinný dom postavený z dvoch kubických tvarov je založený na líniovom koncepte. Menší kubus poschodia umožňuje strechu prízemia využiť ako exteriérovú terasu. Architektonická kompozícia s asymetriou vnášajú do domov dynamiku a napätie. Rodinný dvojdom je doplnený oceľovými prístreškami s plochou strechou na parkovanie áut. Kubické tvary s veľkými otvormi a materiálové riešenie odkazujú na moderný štýl architektúry.

 

Rodinný dom je dvojpodlažný objekt. Hlavný vstup do domu je vzhľadom na prístup a organizáciu prevádzky umiestnený logicky na severnej strane. Vstup je chránený pred nepriazňou počasia prekrytím. Na vstupnú predsieň nadväzuje odkladací priestor pre kabáty, sekundárne WC, technická miestnosť a zároveň priamy vstup do dennej časti, v ktorej sa odohráva každodenný spoločný život obyvateľov domu. Denná časť je otvorená, reprezentuje ju obývacia izba spojená do jedného veľkého priestoru spolu s kuchyňou a jedálenským kútom. Opticky sa prepája so záhradou pomocou zasklenej steny ktorá poskytuje celoročne príjemný kontakt s exteriérom. Kuchyňa umožňuje priamy východ na terasu. Celý priestor dennej časti je vzdušný a svetlý. Z obývacej izby je prístupná aj spálňa rodičov. Je orientovaná do záhrady, má samostatnú kúpeľňu a priestor na šatník. Nadzemné podlažie je vertikálne prepojené s obývacou izbou otvoreným schodiskom. Zahŕňa nočnú časť domu. Tvoria ju miestnosti oddychového charakteru, ktoré poskytujú zvýšené súkromie obyvateľov domu. Dve samostatné detské izby majú k dispozícii kúpeľňu a oddelené WC. Rovnako ako obývacia izba aj tieto izby majú kontakt s exteriérom záhrady cez veľké okná a chodbou prístupný východ na strešnú terasu.