názov: Rodinný dom Trenčianska Závada
návrh: 2018
realizácia: 2018 – 2019
veľkosť: 105 m2
miesto: Nemšová – Trenčianska Závada
architekt: Ing. arch. Martin Bútora

Objekt samostatne stojaceho rodinného domu je navrhovaný do vyformovanej obytnej štruktúry na ulici Podhorská v mestskej časti Trenčianska Závada. Pozemok ohraničuje z juhu miestna obslužná komunikácia a potok, z východnej a západnej strany stavba rodinného domu a smerom na sever pokračuje záhrada. Terén pozemku je mierne svažitý, s výrazným výškovým prevýšením v zadnej časti pozemku, prístupný je z miestnej asfaltovej komunikácie. Pôdorysne je pozemok v tvare úzkeho obdĺžnika.

 

Rodinný dom je umiestnený pozdĺž severozápadnej hranice pozemku. Osadenie domu vychádza z tvaru parcely a orientácie k svetovým stranám. Navrhované umiestnenie vytvára na pozemku predpolie pred domom na parkovanie obyvateľov a návštev a chránený intímny priestor záhrady. Uličná línia je dodržaná stavbou prístrešku na parkovanie. Prístup a vjazd na pozemok je riešený priamo z miestnej obslužnej komunikácie.

 

Rodinný dom je navrhnutý pre potreby 4-5 člennej rodiny a je riešený ako prízemný objekt s povalovým priestorom. Má jednoduchú symetrickú líniovú kompozíciu so sedlovou strechou ukončenou štítom a podlomenicovou strieškou. Dom je postavený na obdĺžnikovom pôdoryse a pôsobí kompaktným dojmom. Tvarovú členitosť vytvára strecha domu v  ľudovom tvarosloví. Stavba pôsobí tradične, pokojne a zapadá do okolitého dedinského prostredia. Dôraz bol kladený na funkčnosť priestorov, ich logické umiestnenie, napojenie a primeranú plošnú výmeru. Miestnosti s obytnou funkciou sú situované prevažne na západnú stranu s výhľadom do záhrady aj do ulice tak, aby dosahovali najlepší možný kontakt s exteriérom v tesnom susedstve rodinných domov. Zázemie domu je umiestnené na východnej strane tak, aby tieto miestnosti logicky nadväzovali na obytný priestor domu. Hlavnou myšlienkou konceptu domu je snaha vytvoriť tradičné bývanie v rodinnom dome postavenom z klasických poctivých materiálov. Priestorovú kvalitu vytvára otvorenie obývacej izby po drevený trámový strop a prepojenie interiéru a exteriéru zasklenou stenou s výhľadom do záhrady. Okenné otvory rôznej veľkosti sú rozmiestnené rovnomerne po obvode fasády, čím sa dosahuje preslnenie všetkých miestností počas dňa a priečne prevetranie domu. Rodinný dom je doplnený dreveným prístreškom so šikmou strechou na parkovanie áut. Jednoduché tvary a materiálové riešenie odkazujú na dedinský štýl architektúry. Rodinný dom svojím tvarovaním zapadá do okolitej zástavby.

 

Rodinný dom je jednopodlažný objekt s povalovým priestorom. Prízemie zahŕňa dennú aj nočnú časť domu, povala má iba skladovú funkciu. Hlavný vstup do domu je vzhľadom na prístup a organizáciu prevádzky umiestnený logicky v strede dispozície na juhovýchodnej strane. Vstup je chránený pred nepriazňou počasia asymetrickým vyložením strechy. Na vstupnú predsieň nadväzuje odkladací priestor pre kabáty, technická miestnosť, wc a priamy vstup do dennej časti, v ktorej sa odohráva každodenný spoločný život obyvateľov domu. Denná časť je otvorená, reprezentuje ju obývacia izba spojená do jedného veľkého priestoru spolu s kuchyňou, jedálenským a pracovným kútom. Ku kuchyni je priradená malá komora na potraviny. Obývacej izbe dominuje tradičná kachľová pec a drevený trámový strop. Opticky sa prepája so záhradou pomocou zasklenej steny ktorá poskytuje celoročne príjemný kontakt s exteriérom. Obývacia izba má priamy východ na malú terasu. Celý priestor dennej časti je vzdušný a svetlý. Nočnú časť tvoria miestnosti oddychového charakteru, ktoré poskytujú zvýšené súkromie obyvateľov domu. Nočná časť domu je priestorovo rozdelená na samostatné miestnosti pre rodičov a pre deti. Spálňa rodičov je prístupná zo vstupnej chodby. Je orientovaná na juhozápad do ulice, má priestor na šatník a v blízkosti kúpeľňu. Detská izba je priestranná a poskytuje pohodlné miesto pre spolužitie súrodencov. Spoločná kúpeľňa so sprchovacím kútom slúži celému domu. V detskej izbe sú umiestnené podkrovné sklápacie segmentové schody, ktoré vertikálne prepájajú prízemie a povalový priestor.