názov: Rodinný dom Príles
návrh: 2014
realizácia: 2014 – 2016
veľkosť: 170 m²
miesto: Príles
architekt: Ing. arch. Martin Bútora

Objekt samostatne stojaceho prízemného rodinného domu je navrhovaný do novovznikajúcej obytnej štruktúry v Trenčianskej Teplej –  miestna časť Príles. Pozemok ohraničuje z juhovýchodnej strany novostavba rodinného domu, zo severozápadu záhradkárska oblasť a na severovýchode susedí s poľnohospodársky obrábaným územím. Terén pozemku je rovinatý, bez výrazných výškových prevýšení, ale v celej časti sa nachádza  pod úrovňou okolitej prístupovej komunikácie.

 

Prístup na pozemok je priamo z miestnej obslužnej komunikácie. Rodinný dom je umiestnený pozdĺž severovýchodnej hranice pozemku. Navrhované umiestnenie domu vytvára na pozemku predpolie, využiteľné na príležitostné parkovanie návštev a zároveň väčšie intímne prostredie záhrady pre obyvateľov. Parkovanie je možné aj v krytej garáži umiestnenej v rodinnom dome.

 

Rodinný dom je navrhnutý pre potreby 4-5 člennej rodiny. Dôraz bol kladený nielen na kvalitu priestorov, ale aj na dostatočnú plošnú výmeru priestorov. Miestnosti s obytnou funkciou sú situované prevažne na juhozápadnú stranu s výhľadom do záhrady tak, aby dosahovali čo najlepšie preslnenie počas dňa. Niektoré miestnosti (spálňa rodičov, pracovňa, kuchyňa) sú orientované na severovýchodnú stranu, ktorá poskytuje pokojnejšie a menej preslnené prostredie. Zázemie domu je umiestnené vo vstupnej – juhovýchodnej časti domu.

 

Hlavnou myšlienkou konceptu je snaha o maximálne prepojenie človeka a vonkajšieho prostredia, ktoré je najväčšou hodnotou bývania v rodinnom dome. Toto sa dosahuje kompozíciou priestorov, ale najmä okennými otvormi s dostatočnou mierou zasklenia siahajúcimi od úrovne podlahy po strop. Prízemný rodinný dom postavený na obdĺžnikovom pôdoryse pôsobí kompaktným dojmom. Do hlavnej hmoty objemu je zapustený prázdny objem vstupného závetria a záhradnej terasy. Hravosť jednoduchej formy vytvárajú kosé zalomenia tvarov a kompozícia pultových strešných rovín, ktoré opticky členia obytnú časť domu a jeho zázemia. Tieto vnášajú do domu dynamiku a modernosť.

 

Rodinný dom je jednopodlažný objekt bez podpivničenia. Hlavný stup do domu je umiestnený na juhovýchodnej strane a je krytý závetrím. Z čela domu je navrhnutý aj vjazd do garáže pre 1 osobné auto. V garáži je dostatočné miesto aj pre parkovanie bicyklov a zriadenie malej dielne. Vstup a garáž sú prepojené predsieňou, z ktorej je prístupný aj šatník a sekundárna kúpeľňa domu so záchodom. Z predsiene sa vstupuje priamo do dennej časti, v ktorej sa odohráva každodenný spoločný život obyvateľov domu. Denná časť je otvorená, reprezentuje ju obývacia izba spojená do jedného veľkého priestoru spolu s kuchyňou a jedálenským kútom. K dennej časti je pridružená aj menšia pracovňa, ktorá môže slúžiť aj ako hosťovská izba. Ku kuchyni je priradená aj komora na potraviny. Priestor kuchyne a pracovne je možno od obývacej izby predeliť posuvnými dverami. Obývacia izba je doplnená krbom a má priamy východ na záhradnú terasu. So záhradou je prepojená pomocou zasklených stien, ktoré poskytujú celoročne príjemný kontakt s exteriérom. Zasklené plochy je možno zakryť vonkajšími roletami, čím sa zabraňuje prípadnému prehrievaniu priestoru počas slnečných dní. Nočnú časť tvoria miestnosti oddychového charakteru, ktoré poskytujú zvýšené súkromie obyvateľov domu. Nočná časť domu je s dennou prepojená krátkou chodbou a sú na ňu naviazané priestory detských izieb, spálne rodičov, kúpeľne a samostatného WC. Detské izby sú orientované do záhrady a majú tiež priamo východ na prekrytú časť terasy.