názov: Rodinný dom Cífer
návrh: 2016
status: štúdia
veľkosť: 155 m2
miesto: Cífer
architekt: Ing. arch. Martin Bútora

Objekt samostatne stojaceho rodinného domu je navrhovaný do novovznikajúcej obytnej štruktúry okolo ulice Mlynská v obci Cífer. Pozemok ohraničuje zo severu cestná komunikácia, zo západnej strany stavba rodinného domu, z južnej a východnej strany potok, lúky a polia. Terén pozemku je mierne svažitý, avšak s pomerne výrazným výškovým znížením oproti ceste.

 

Rodinný dom je umiestnený pozdĺž severnej a západnej hranice pozemku. Osadenie domu vychádza z okolitej zástavby, tvaru parcely a orientácie k svetovým stranám. Navrhované umiestnenie vytvára na pozemku predpolie pred domom na parkovanie obyvateľov a návštev a chránený intímny priestor záhrady. Prístup a vjazd na pozemok je riešený priamo z miestnej obslužnej komunikácie.

 

Rodinný dom je navrhnutý pre potreby 4-5 člennej rodiny a je riešený ako prízemný objekt. Rodinný dom bez poschodia prináša pohodlnejšie bývanie a lepšie vnímanie priestoru. Dôraz v návrhu bol kladený nielen na kvalitu vnútorných priestorov, ale aj na ich dostatočnú plošnú výmeru. Miestnosti s obytnou funkciou sú situované prevažne na východnú a južnú stranu s výhľadom do okolitej krajiny a záhrady tak, aby dosahovali čo najlepšie preslnenie v dopoludňajších hodinách dňa. Obývacia miestnosť a kuchyňa sú vzhľadom dispozíciu a orientáciu pozemku umiestnené aj na západnú stranu, ktorá poskytuje preslnenie v poobedňajších hodinách. Zázemie domu je umiestnené rovnomerne v rámci domu tak, aby tieto miestnosti logicky nadväzovali na obytný priestor domu. Južná časť domu je vzhľadom na terénne prevýšenie čiastočne podpivničená.

 

Hlavnou myšlienkou konceptu domu je snaha o prepojenie interiéru a exteriéru – človeka a vonkajšieho prostredia, ktoré je najväčšou hodnotou bývania v rodinnom dome. Toto sa dosahuje kompozíciou priestorov, ale najmä okennými otvormi s dostatočnou mierou zasklenia. Rodinný dom postavený na pôdoryse tvaru L pôsobí kompaktným dojmom. Krídla sú zastrešené pultovými strechami s rôznym sklonom, ktoré dávajú domu moderný vzhľad.

 

Rodinný dom je jednopodlažný objekt s čiastočným podpivničením. Nadzemné podlažie zahŕňa dennú aj nočnú časť domu, podzemné podlažie má úložnú a skladovú funkciu. Hlavný vstup do domu je vzhľadom na prístup a organizáciu prevádzky umiestnený logicky na severnej strane. Vstup je chránený pred nepriazňou počasia závetrím. Na vstupnú predsieň nadväzuje odkladací priestor pre kabáty, technická miestnosť a vstup smerujúci do dennej časti, v ktorej sa odohráva každodenný spoločný život obyvateľov domu. Dennú časť reprezentuje priestranná obývacia izba a kuchyňa s jedálenským kútom. Obývacia izba so slávnostným stolovaním má priamy východ na záhradnú terasu. S terasou a okolitým prírodným prostredím je prepojená pomocou zasklenej steny, ktorá poskytuje celoročne príjemný kontakt s exteriérom. Nočnú časť tvoria miestnosti oddychového charakteru, ktoré poskytujú zvýšené súkromie obyvateľov domu. Nočná časť domu je priestorovo rozdelená na samostatné miestnosti pre rodičov a pre deti. Spálňa rodičov nadväzuje na obývaciu izbu a tvorí kratšie krídlo L-pôdorysu. Jej príslušenstvo tvorí malá kúpeľňa a samostatný šatník. Spálne detí a pracovňa sú umiestnené v dlhšom krídle L-pôdorysu. Izby sú prepojené s dennou časťou chodbou, majú spoločnú kúpeľňu a WC. Podzemné podlažie má samostatný vstup vonkajším schodiskom zo záhrady a je ním prístupná pivnica.