názov: Rodinný dom Bolešov
návrh: 2017
status: štúdia
veľkosť: 115 m2
miesto: Bolešov
architekt: Ing. arch. Martin Bútora

Objekt samostatne stojaceho rodinného domu je navrhovaný do vyformovanej obytnej štruktúry na ulici Ozanova v obci Bolešov. Pozemok ohraničuje zo severu miestna obslužná komunikácia, z východnej a západnej strany stavba rodinného domu a smerom na juh pokračuje záhrada. Terén pozemku je rovinatý, bez výrazných výškových prevýšení, prístupný je z miestnej asfaltovej komunikácie. Pôdorysne je pozemok v tvare úzkeho obdĺžnika.

 

Rodinný dom je umiestnený centrálne pozdĺž severovýchodnej hranice pozemku. Osadenie domu vychádza z tvaru parcely a orientácie k svetovým stranám. Navrhované umiestnenie vytvára na pozemku predpolie pred domami na parkovanie obyvateľov a návštev a chránený intímny priestor záhrady. Prístup a vjazd na pozemok je riešený priamo z miestnej obslužnej komunikácie.

 

Rodinný dom je navrhnutý pre potreby 4-5 člennej rodiny a je riešený ako poschodový objekt s obytným podkrovím. Má jednoduchú symetrickú líniovú kompozíciu so sedlovou strechou. Dom je postavený na obdĺžnikovom pôdoryse a pôsobí kompaktným dojmom. Tvarovú členitosť vytvára iba prestrešené závetrie. Stavba pôsobí tradične, pokojne a zapadá do okolitého dedinského prostredia. Dôraz bol kladený na funkčnosť priestorov, ich logické umiestnenie, napojenie a primeranú plošnú výmeru. Miestnosti s obytnou funkciou sú situované prevažne na juhovýchodnú stranu s výhľadom do záhrady a na severozápadnú  stranu smerom do ulice tak, aby dosahovali najlepší možný kontakt s exteriérom v tesnom susedstve rodinných domov. Zázemie domu a schodisko je umiestnené v strede dispozície tak, aby tieto miestnosti logicky nadväzovali na obytný priestor domu. Hlavnou myšlienkou konceptu domu je snaha o prepojenie interiéru a exteriéru – človeka a vonkajšieho prostredia, ktoré je najväčšou hodnotou bývania v rodinnom dome. Toto sa dosahuje kompozíciou priestorov, ale najmä okennými otvormi s dostatočnou mierou zasklenia. Okenné otvory sú rozmiestnené rovnomerne po obvode fasády, čím sa dosahuje preslnenie všetkých miestností počas dňa a priečne prevetranie domu. Architektonická kompozícia otvorov so symetriou a asymetriou vnášajú do domov dynamiku a napätie. Rodinný dom je doplnený oceľovým prístreškom s plochou strechou na parkovanie áut. Jednoduché tvary a materiálové riešenie odkazujú na moderný štýl architektúry.

 

Rodinný dom je dvojpodlažný objekt. Hlavný vstup do domu je vzhľadom na prístup a organizáciu prevádzky umiestnený logicky v strede dispozície na juhozápadnej strane. Vstup je chránený pred nepriazňou počasia prekrytím a drevenými lamelami. Na vstupnú predsieň nadväzuje odkladací priestor pre kabáty, technická miestnosť, vnútorné schodisko a zároveň priamy vstup do dennej časti, v ktorej sa odohráva každodenný spoločný život obyvateľov domu. Denná časť je otvorená, reprezentuje ju obývacia izba spojená do jedného veľkého priestoru spolu s kuchyňou a jedálenským kútom. Opticky sa prepája so záhradou pomocou zasklenej steny ktorá poskytuje celoročne príjemný kontakt s exteriérom. Obývacia izba má priamy východ na terasu. Celý priestor dennej časti je vzdušný a svetlý. Technická miestnosť je prístupná aj zvonku zo záhrady. Zo vstupnej chodby je prístupná aj spálňa rodičov. Je orientovaná do ulice, má priestor na šatník a v blízkosti kúpeľňu so sprchovacím kútom. Nadzemné podlažie je vertikálne prepojené s prízemím vnútorným schodiskom. Podkrovie je útulné, zahŕňa nočnú časť domu. Tvoria ju miestnosti oddychového charakteru, ktoré poskytujú zvýšené súkromie obyvateľov domu. Dve samostatné detské izby majú k dispozícii kúpeľňu s vaňou a WC a šatník. Rovnako ako obývacia izba aj tieto izby majú kontakt s exteriérom záhrady, resp. ulice cez okná vo fasáde a streche.