názov: Rodinná vila
návrh: 2010
realizácia: 2012
veľkosť: 650 m2
miesto: Púchov
architekt: Ing. arch. Lubomír Bútora

Pozemok s existujúcim starým rodinným domom sa nachádza v katastrálnom území mesta Púchov, na parcele číslo 471/1. Je rovinatý, mierne pod úrovňou ulíc kpt. Nálepku a nábrežia Slobody, v ktorých zovretí sa nachádza. Z týchto ulíc je pozemok aj zároveň prístupný, pričom hlavný vstup do domu pre peších je z chodníka na ulici kpt. Nálepku. Príjazd pre motorové vozidlá je po Nábreží Slobody.

 

Rodinný dom je situovaný na okraji  zástavby rodinných domov rôzneho architektonického stvárnenia. Z urbanistického hľadiska stavba svojou polohou, osadením  a situovaním tvorí pevnú súčasť lokality. Je poslednou existujúcou zachovalou stavbou z medzivojnového obdobia v predmetnom území.

 

Pôvodný rodinný dom je v dobrom statickom stave, ale v zlom stave materiálov tvoriacich povrchové úpravy objektu (fasáda, krytina, klampiarske práce, omietky, okná, podlahy, technické vybavenie,…) ako aj v nevyhovujúcom dispozičnom riešení pre súčasné potreby majiteľov. Dispozícia v jednotlivých podlažiach je poplatná medzivojnovému obdobiu, kedy bola vila postavená. V neposlednom svojim nevyužitým podkrovným priestorom a celkovým vzhľadom nevyhovuje požiadavkám stavebníka. Z toho dôvodu je navrhovaná generálna rekonštrukcia objektu.

 

Rodinná vila má spoločné komunikačné priestory a suterén. Nakoľko obidvaja stavebníci sú vrcholoví športovci, v suteréne sa nachádzajú priestory s využitím na relaxáciu a športovú prípravu. Prístup do suterénu je cez novo navrhované jednoramenné schodište priamo zo vstupnej haly, umiestneným pod pôvodným nástupným ramenom centrálneho schodiska. Centrom a zároveň najväčšou miestnosťou suterénu je fitnes miestnosť s rôznymi cvičiacimi a posilňovacími zariadeniami a strojmi, do ktorej je integrovaný malý bar.  Z tejto miestnosti je z ľavej strany priamo prístupná miestnosť s veľkou vírivkou a lehátkami na oddych. Z malej predsienky sú prístupné priestranná bezbariérová sprcha a za ňou pohotovostné WC s umývadlom. Doplnkovú funkciu k relaxu tvorí samostatná sauna. Vedľa nej sa nachádza technická miestnosť s plynovým kotlom pre celý objekt. Na pravej strane  fitnes je navrhnutá samostatná miestnosť s vinotékou pre spoločné posedenia rodín a priateľov, ktorá zabezpečí izolovanosť a nezávislosť prevádzky od bytových jednotiek vo vyšších podlažiach.

 

V 1.NP budovy sa nachádza prvá samostatná bytová jednotka, ktorá vznikne odčlenením a uzatvorením pôvodných priestorov od centrálneho schodiska vybudovaním novej priečky s vchodovými dverami do bytu. Priestranná hala bytu je tromi veľkým otvormi prepojená s dennou aj nočnou časťou bytu. Priamo oproti vstupným dverám sa nachádza obývacia izba s krbom. Z nej je zabezpečené vizuálne aj komunikačné prepojenie s kuchyňou, z ktorej dispozície je vyčlenená v rohu miestnosti samostatná špajza. Z obývacej izby je cez veľké dvojkrídlové celozasklené posuvné dvere prístup aj do zimnej záhrady. Na ľavej časti vstupnej haly sa nachádza nočná časť bytu. Z nadväzujúcej chodby je potom vstup do detskej izby, spálne rodičov so samostatným šatníkom a priestrannej kúpeľne.

 

V 2.NP je vstup do druhej bytovej jednotky riešený zo schodiska rovnakým spôsobom, ako do bytu v 1.NP.  Dispozičné riešenie je tu už diametrálne odlišné. Na pravej strane dispozície najbližšie ku vstupu sa nachádza hosťovská izba, ktorá má samostatný šatník a malú kúpeľňu s integrovaným WC. Obývacia izba s krbom a prepojenie so zimnou záhradou sú identické s bytom v 1.NP. Rozdielne je však situovanie a prepojenie s kuchyňou situovanou v ľavej časti dispozície a aj to, že z obývacej izby vychádza celodrevené schodište cez kuchyňu do nového zobytneného 3.NP. V obývacej izbe je v časti stropu zároveň otvor s priehľadom do galérie na 3.NP. Nadštandardne veľká kuchyňa s varným ostrovčekom, barovým pultom a jedálňou so stúpajúcim schodiskom do 3.NP sú otvormi prepojené zároveň do obývacej izby, aj do vstupnej haly. Vzniká tým jeden dominantný multifunkčný denný priestor. Za kuchynskou časťou sa nachádza veľká špajza a vizuálne krátkou priečkou je vymedzený vstup do pohotovostného WC s umývadlom. Celé 3.NP tvorí nočnú časť bytu. Dominantnú pôdorysnú plochu zaberá galéria v tvare písmena U s priehľadmi do 2.NP. Najbližšie ku schodisku sa nachádza spálňa rodičov prepojená posuvnými dverami so samostatným šatníkom. Oproti výstupu zo schodiska je samostatné WC s umývadlom a veľká kúpeľňa. Na opačnej strane dispozície sa nachádzajú dve detské izby. Z galérie je cez posuvné balkónové dvere výstup na balkón, ktorý tvorí zastrešenie nad zimnou záhradou v spodnom podlaží.

 

Celkové architektonické spracovanie bolo determinované hlavne charakteristickým riešením stavby vily z medzivojnového obdobia. Nová rekonštrukcia zachováva v celkovom kontexte ducha pôvodnej stavby, tvarové riešenie strechy aj výrazové prostriedky vo fasáde. Tie sú však prispôsobené súčasnosti s tvarovým zjednodušením vo fasádnom stvárnení, súčasným materiálom a technickým riešeniam a striktne nekopírujú pôvodný stav, nakoľko objekt nie je pamiatkovo chránený a takéto riešenie nebolo ani požiadavkou stavebníkov.

 

Pre povrchovú úpravu vily boli zvolené moderné stavebné materiály, založené na vzájomnom protiklade farieb a štruktúr. Strešnú krytinu tvorí čierna hladká betónová krytina Bramac Tegalit. Obvodové steny sú zateplené a upravené kombináciou štruktúrovanej omietky a hladkej omietky rôznych farieb na fasáde a plastickom lemovaní otvorov. Na sokli je mozaiková omietka. Výrazným prvkom vo fasáde sú plastové biele okná riešené tvaroslovne podobne, ale jednoduchšie, ako pôvodné drevené okná. Ako doplnok k týmto materiálom sú hladké klampiarske konštrukcie z lakovaného čierneho plechu a výrazné celosklenené zábradlie balkóna s nerezovými stĺpikmi a úchytmi.